Як правильно ловити сома

Як правильно ловити сома Ловля Риби

Сом – бажаний здобуток для будь-якого рибалки. Риб цієї породи називають «королівським трофеєм», оскільки біле м’ясо сомів відрізняється вишуканим смаком. Ловля сома, що є захопливим змаганням рибалки з розумною хитрою рибою, вимагає знання правил рибальства та невеликих хитрощів, правильного вибору оборудки та чималого терпіння.

У річках України сом є однією з найбільших риб – іноді трапляються екземпляри вагою до 100 кг. Легенди про вилов сомів-велетнів знає кожен рибалка. Спіймати сома мріють початківці та досвідчені рибалки, але навіть рибалки зі стажем не завжди знають, як правильно ловити цю рибину.

Правила ловлі сома

Правила ловлі сома

Щоб риболовля на сома закінчилася успіхом, необхідно продумати наступні моменти.

Місце лову

Ловля сома, як і будь-якої іншої риби, починається з вибору місця риболовлі. Живуть соми у прісноводних водоймах України, у басейнах всіх річок нашої держави. Особини, які живуть у річках, що впадають у моря, можуть запливати і в солону воду.

Читайте також: Рибалка на карася – Всі особливості ловлі

Соми віддають перевагу тихим місцям ближче до дна (ями, топляки) і не люблять швидкої і холодної течії. Не слід шукати сома на мілині, оскільки великі хижаки на мілководдя не заходять. Одним із улюблених місць проживання сомів є річкові дебаркадери, під якими риби просиджують більшу частину часу, та штучні запруди/греблі. Соми не змінюють місце проживання роками.

Час риболовлі

Вдень соми вважають за краще перебувати ближче до дна водойми і випливають звідти тільки вночі, для полювання. Вдень намагатися зловити хижака безглуздо, а ось із настанням ночі голодні риби охоче хапають приманку.

Читайте також: Як правильно ловити коропа на бойли

Пора року

Для успіху слід знати особливості лову сома в різні періоди року:

  • Влітку, коли температура води досягає комфортних 20 і більше градусів, сом максимально активний, бо навколо багато їжі. Тому рибалці треба правильно вибрати приманку та час лову. Гарний час для літнього лову – тихі ночі у липні та серпні, коли зловити сома можна на глибині півтора метри. При похмурій та туманній погоді зловити хижака можна і вдень, особливо під час грози.
  • Восени сом багато їсть і активно полює вдень, у безвітряну погоду. У вересні підійде будь-яка приманка, а ось у листопаді краще вибрати рухливу.
  • Взимку соми сплять у ямах, тож намагатися ловити їх без попереднього підгодовування марно. Риба добре реагує на силіконові рибки, особливо активно перед заходом сонця. Біля гребель соми можуть не впадати в сплячку через теплу воду.
  • Навесні соми малорухливі через холод, тому для риболовлі треба чекати прогріву води до 10 градусів (кінець березня – квітень). Навесні риба краще клює вдень у чистій прозорій воді.

Метод вилову

Сома можна ловити з берега або з човна. Новачкам краще починати з берега, оскільки сильна риба може легко затягти за собою. З човнів ловлять досвідчені рибалки – дістати важку рибу з глибини з човна набагато складніше, ніж із берега.

Читайте також: Як правильно ловити раків

Снасті

Правила ловлі сома

Головна вимога до снасті для лову сома – надійність. Снасті повинні витримувати високі навантаження, тому вудилища необхідно зміцнити кільцями. Гарне рішення – безінерційна котушка. Снасть для лову сома може бути наступних видів:

  • Проста донна у вигляді намотаного на мотовило капронового шнура з вантажем та гачками.
  • Спінінгова для великої морської риби, оснащена блешнею, що коливається, джигами і твістерами. Підходить для лову з човна і берега.

Найкраща приманка – квоки, які імітують квакання жаб та плескіт хвоста самиці сома. Квоки використовують при лові з човна, ними б’ють по воді для приманювання риби. Ця снасть найбільш ефективна, якщо на човні два рибалки, один з яких б’є квоком по воді. При лові з берега можна використовувати тролінги.

Читайте також: Як правильно ловити товстолоба

Досвідчені рибалки радять

Деякі рибалки спеціалізуються саме на лові сомів, у тому числі для продажу. Добитися успіху у змаганні з хитрою рибою допомагають їм невеликі хитрощі, наприклад:

  • Для лову сома треба використовувати волосінь товщиною 1 мм, причому вона повинна бути на всіх використовуваних снастях. Висока міцність волосіні виключить розрив снасті під час різких ривків риби.
  • Переважно користуватися великими подвійними або потрійними гачками. За можливості слід купити снасть із самопідсіканням, використання якої не дозволить упустити рибу.
  • При клювання сома не треба поспішати витягувати його з води. Риба навряд чи зірветься, якщо повністю проковтне наживку. Крім того, риба повинна рухатися, тому волосінь слід трохи попустити. Досвідчені рибалки чекають, поки риба втомиться та послабить хватку, після чого починають плавно підводити сома ближче, не втрачаючи пильності. Коли голова сома з’явилася на поверхні води, слід скористатися великим сачком. Якщо сачка немає, витягти здобуток можна і руками, попередньо одягнувши рукавички. Вони захистять від укусу сома або від подряпин гострими плавцями.

Спійманий сом після кулінарної обробки перетворюється на смачні страви, приготувати які можна десятком способів. У будь-якому випадку сом – гідний вилов.

Оцініть статтю
Супутник Риболова
Додати коментар